Uutiset
- Uutiset
-
16/4/2010: Cuporin yritysilmeelle Hopeahuippu Vuoden Huiput –kilpailussa
Cuporin yritysilme voitti Hopeahuipun Visuaalinen identiteetti -sarjassa Grafia ry:n järjestämässä Vuoden Huiput -kilpailussa. Grafia ry on graafisen suunnittelun ammattilaisten järjestö ja Vuoden Huiput on Suomen merkittävin markkinointiviestinnän ja muotoilun kilpailu.
Visuaalinen identiteetti -sarjaan oli ilmoitettu lähes sata työtä, joista loppukilpailuun tuomaristo valitsi 16 parasta. Näistä töistä neljä palkittiin Hopeahuipulla. Kultahuipun voitti Valion uusi yritysilme.
Tuomariston lausunto Cuporin yritysilmeestä

"Laajan sovellusjoukon läpäisee voimakas ilme, jonka ammattimaisuus piirtyy yksityiskohdista kokonaisuuksiin. Ilme erottuu, luo kilpailukykyä ja antaa mieleen jäävän lupauksen laadukkuudesta. Suunnittelun vahvuus piilee siinä, ettei ilme yritä esittää muuta kuin on. Yksinkertaisuus on uskalias ja onnistunut ratkaisu."
Vuosittain järjestettävään tapahtumaan kuuluu kilpailu, palkintogaala, kilpailutöistä koottava näyttely sekä vuosikirja, jossa esitellään tuomariston valitsemat työt ja niiden tekijät. Parhaillaan Finnish Design Forumissa pidettävässä Vuoden Huiput -näyttelyssä Cuporin yritysilme on vahvasti esillä. Näyttely on avoinna 9.5. asti osoitteessa Erottajankatu 7, Helsinki.
- Tapahtumat
