Uutiset

Uutiset

26/8/2009: Kupariputket suosituin vaihtoehto putkiremontissa

Isännöintiliiton Putkiremontti 2008 -tutkimuksen mukaan käyttövesijohtoja uusitaan eniten kupariputkilla. Isännöintiliitto onkin aloittanut Cuporin kanssa yhteistyön, jonka tavoitteena on lisätä tietoutta kupariputkista.

  - Cuporille Isännöintiliitto on tärkeä yhteistyökumppani, koska isännöinnin rooli on keskeinen tulevien putkiremonttien sujuvassa toteuttamisessa. Yhteistyö alan johtavien vaikuttajien kanssa luo hyvän pohjan asumisystävällisten putkiremonttiratkaisujen innovoimiselle. Isännöintiliiton yhteistyöverkosto tarjoaa hyvän keskustelufoorumin kehittämistyölle. Se tuo myös uusia mahdollisuuksia tiedon välittämiseen kupariputkijärjestelmämme eduista, kertoo Cuporin markkinointijohtaja Jaana Matilainen.Isännöintiliitto haluaa rauhoittaa taloyhtiöissä käytävää kiivasta keskustelua putkiremonttimenetelmistä.

- Osakkaiden ei pitäisi keskustella menetelmistä lainkaan, Isännöintiliiton toimitusjohtaja Tero Heikkilä kärjistää. - Sen sijaan pitäisi keskustella tavoitteista; millaisessa kunnossa taloyhtiön halutaan olevan? Onko osakkaiden tavoitteena säilyttää tai nostaa omistuksensa arvoa vai tehdä vain välttämättömimmät ylläpitokorjaukset? Isännöintiyrityksen ammattilaiset kyllä tietävät, miten tavoitteet toteutetaan ja hankkivat taloyhtiölle tarvittavaa osaamista.

Isännöintiyritykselle hyvin toimiva kumppaniverkosto on elintärkeä. Ilman luotettavia palveluntarjoajia isännöintiyritys ei voi menestyä. - Isännöintiliitolle on erittäin tärkeä verkostoitua johtavien palveluntarjoajien kanssa, jotta voidaan yhdessä kehittää isännöintitoimialaa, Heikkilä korostaa.

< Takaisin

Tapahtumat